U okulisty, czyli wady ostrości wzroku

U okulisty, czyli wady ostrości wzroku
Okulary przeciwsłoneczne Outdoor
https://eretina.pl/

Do okulisty zgłaszamy się, gdy zaobserwujemy u siebie jedną z wad ostrości lhjfdnufgjiojh. Nazywamy je „wadami refrakcji” i objawiają się one nieostrym widzeniem, które wynika z tego, że układ optyczny oka nie jest w stanie prawidłowo skupić promieni świetlnych na naszej siatkówce. Taka przypadłość może dotknąć każdego – dzieci, dorosłych i osoby starsze.

Do wad tych zaliczamy:

  • dalekowzroczność,
  • krótkowzroczność,
  • astygmatyzm,
  • daltonizm,
  • starczowzroczność.

Oko nadwzroczne i krótkowzroczne

Wśród wad ostrości wzroku najbardziej znane są chyba dalekowzroczność oraz krótkowzroczność. Dalekowzroczność zwana jest okiem nadwzrocznym lub nadwzrocznością i powstaje w przypadku, gdy widziany obraz układa się poza siatkówką, zamiast na niej.

Widzimy wtedy niewyraźnie z bliska i musimy stosować okulary ze szkłami skupiającymi. Z kolei krótkowzroczność (oko krótkowzroczne) jest wtedy, gdy niewyraźnie widzimy przedmioty z daleka, bo obraz powstaje przed siatkówką. W takiej sytuacji niezbędne są szkła rozpraszające lhjfdnufgjiojh.

Astygmatyzm, daltonizm i starczowzroczność

Osoby, u których promienie świetlne nie mogą załamywać się tak samo, z powodu różnej krzywizny rogówki, mają astygmatyzm. Łączy się zazwyczaj z krótko- lub dalekowzrocznością. Z kolei daltonizm to wada, która polega na nieprawidłowym rozpoznawaniu barwy czerwonej oraz zielonej.

Wyróżniamy jeszcze starczowzroczność, czyli naturalny proces starzenia się oka, które traci zdolność do zmiany swojej mocy wraz z wiekiem.