Szkodniki róż

Szkodniki róż
www.semsacja.pl
Spa domowe

Róże cieszą się dużą popularnością w ogrodach za sprawą pięknych kwiatów, wspaniałego zapachu oraz długiego okresu kwitnienia. Warto wiedzieć, że różne gatunki i odmiany są w różnym stopniu podatne na szkodniki. Najbardziej narażone są odmiany wielkokwiatowe i wielokwiatowe.

W jaki sposób można zabezpieczyć róże przed ewentualnymi szkodnikami? Popularnym szkodnikiem róż są mszyce, które spowalniają wzrost róż oraz zniekształcają ich liście i kwiaty. Można je zwalczać poprzez ścinanie wierzchołków pędów i liści, na których żerują mszyce lub zmywać je silnym strumieniem wody. Na rynku dostępne są także preparaty, zarówno chemiczne jak i naturalne, którymi można wykonać opryski róż.

Jeśli liście róży stają się białe i opadają, oznacza to, że zaatakował ją skoczek różany. Pojawiające się początkowo plamki można dostrzec na górnej stronie liścia, ale szkodniki żerują na spodniej stronie. Skutecznym rozwiązaniem będzie opryskanie krzewu środkiem chemicznym.

Rolowanie się liści powoduje nimułka różana. Samica składa jaja na spodniej stronie liścia, po czym nakłuwa tkankę liścia w okolicy żyłki środkowej, przez co liść zwija się do środka. Wyklute z jaj larwy żerują w liściach, które w rezultacie żółkną i opadają.

Nimułkę różaną należy zwalczać poprzez obserwację krzewu i natychmiastowe usuwanie uszkodzonych liści, zanim larwy je opuszczą.