Okulistyka

Okulistyka
www.knokonferencje.pl
choroby nerwu wzrokowego

Okulistyka jest dziedziną medycyny zajmującą się w głównej mierze rozpoznawaniem i leczeniem chorób oczu. W zakresie jej zainteresowania leży także sama budowa i czynności oka, optyka fizjologiczna oraz budowa i sposób działania przyrządów do badania wzroku.

Pierwsze pisemne wzmianki mogące świadczyć o początkach okulistyki, znajdują się w Kodeksie Hammurabiego, który został spisany około 1772 roku przed naszą erą. Opisuje on operację usunięcia ropnia z worka łzowego.

Za pioniera współczesnej okulistyki trzeba uznać Georga Bartischa, który jako pierwszy usunął pacjentowi gałkę oczną z powodu nowotworu. Pierwsze szpitale poświęcone konkretnie tej dziedzinie medycyny powstały kolejno w Wiedniu, Londynie i Petersburgu i zostały one powołane do działania w latach 1786-1806.

Okulistyka najszybszy rozwój przeżywa na przestrzeni ostatnich lat. Głównie za sprawą nowych technologii oraz ogólnemu postępowi w medycynie.

W dzisiejszej okulistyce dużą rolę odgrywają lasery, dzięki którym wiele skomplikowanych operacji można przeprowadzić o wiele efektywniej i mniej nieprzyjemnie dla pacjenta. Ogólny skok technologiczny w okulistyce można zaobserwować na przykładzie leczenia zaćmy.

Jeszcze niedawno trzeba było rozciąć gałkę oczną pacjenta w szpitalu, dziś leczy się tę dolegliwość ambulatoryjnie.