Historia soczewek kontaktowych
https://eretina.pl/choroby-powierzchni-oka/
Soczewki kontaktowe mają bardzo długą historię. Mogłoby się wydawać, że powstały niedawno, jednak ich początki sięgają 1508 roku. To wtedy ich pomysł zrodził się w głowie Leonardo da Vinci. Niestety jego projekt urządzeń zakładanych bezpośrednio na oczy, znacząco wyprzedzał możliwości ówczesnej epoki, pozostając tylko projektem. Do ewolucji projektu w 1632 roku przyczynił się Kartezjusz, opracowując dokładniejszy projekt soczewek lokowanych na twardówce.
Jego twór, zarówno jak twór Da Vinci był tylko teoretyczny i nie został stworzony. Dopiero w 1801 roku Thomas Young wyprodukował szklane rurki, które były wypełnione wodą. Nakładało się je bezpośrednio na oczy. Nie był to jednak projekt nadający się do codziennego użytku, ponieważ nosząc jego soczewki nie dało się zamknąć oka, ani mrugać. Po dwudziestu latach od projektu Younga, John Herschel wypracował sposób na szlifowanie soczewek.
Dzięki temu można im było nadać kształt dopasowany do oka. Jednak najbliższe soczewki, które znamy dziś stworzył Adolf Eugen Fick. Na początku XX wieku opracował on projekt soczewek szklanych. Jego soczewki potrafiły redukować dalekowzroczność i krótkowzroczność. Ich wadą był ograniczony czas noszenia.
Można było je mieć na oczach tylko przez dwie godziny, ponieważ powodowały wielki dyskomfort. Soczewki jakie znamy dziś zostały zaprojektowane dopiero po drugiej wojnie światowej.